LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Duka ngre shqetësimin/ “Sistemi zgjedhor i padrejtë, nuk lejon garën”

5 Qershor 2023, 13:01, Politikë CNA

Duka ngre shqetësimin/ “Sistemi zgjedhor i padrejtë, nuk lejon

Kreu i PAA, Agron Duka u ka bërë thirrje opozitës dhe mazhorancës duke thënë se duhet gjetur patjetër zgjidhja për të ndryshuar sistemin zgjedhor pasi është i padrejtë.

Duka u shpreh se kjo është një çështje shumë serioze dhe kërkon zgjidhje të menjëhershme, në mënyrë që tu hapet rruga të rinjve që duan të angazhohen në politikë.

Duka nënvizoi se me heqjen e koalicionit zgjedhësve nuk u lejohet të dalin në zgjedhje. Ai tha se duhet rikthyer koalicioni ose të aplikohet një sistem proporcional kombëtar.

"Ndarja rajonale në Shqipëri nuk ka asnjë bazë sociale, histrorike, është bërë një ndarje e njëanshme.

Sot me heqjen e koalicionit, votuesit tanë nuk ia lejojnë të dalin në zgjedhje.

Të rikthehet koalicioni ose të aplikojmë një sistem proporcional kombëtar.

Listat e mbyllura.

Lista për këshillat bashkiak ishin të mbyllura.

Ky kod zgjedhor ua mohoi të drejtën të ishin ne fletën e votimit.

U bëj thirrje të opozitës dhe të mazhorancës që mendojnë ndryshimin dhe zgjidhje se sistemi zgjedhor është i padrjetë, ata që të nisim punën që tani. Kjo është çështje shumë serioze dhe kërkon zgjidhje .

Sistemi zgjedhor është i padrejtë. Nuk lejon garën. Duhet tu hapet rrugë të rinjve dhe kjo bëhet me ndryshimin e kodit zgjedhor, nuk kemi çfarë presim më", tha Duka./ CNA.al

Lajmet e fundit nga