LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Deputeti i 362 votave “shigjeton” SPAK-un/ “770 milionë euro dëm ekonomik dhe merret me cironka”

4 Qershor 2023, 14:56, Politikë CNA

Deputeti i 362 votave “shigjeton” SPAK-un/ “770 milionë

Petrit Vasili, deputeti i 362 votave ka bërë një postim në profilin e tij në rrjetin social "Facebook" në lidhje me auditimin e Kontrollit të lartë të Shtetit, i cili sipas tij ka nxjerrë në pah dëmin ekonomik prej 770 milionë eurosh që i është bërë shtetit.

Duke marrë shkas nga ky raport i KLSH, Vasili ka shigjetuar SPAK-un i cili sipas deputetit po e shpërfill këtë abuzim madhor të bërë me buxhetin e shtetit.

Sipas deputetit, SPAK është bisht i qeverisë dhe marionetë e Ramës sepse po mbështet hapur pandëshkueshmërinë e qeverisë dhe inkurajon korrupsionin.                    

Skandal, 770 milion euro dem ekonomik dhe SPAK-u i qeverise merret me cironka!

Korrupsion dhe abuzime pafund tek institucionet publike ka konstatuar Kontrolli i Lartë i Shtetit si nje institucion Kushtetues e qe zgjidhet nga Parlamenti.

Po pse SPAK- u i Rames ben haptas veshin e shurdher ndaj KLSH nderkohe, qe bashkepunimi mes tyre do te kishte qene kyçi per te luftuar korrupsionin e qeverise.

SPAK eshte vene shume hapur ne krah te qeverise dhe mashtrimeve te saja propagandistike per te mbuluar korrupsionin.

SPAK  ben sikur tund dynjane per nje tender rreth 8 mije dollare te Shendetesia dhe arreston dy zyrtare.

Por po ky SPAK nuk ndihet e nuk hap gojen per 770 milion euro dem ekonomik te konstatuar nga Kontrolli i Larte i Shtetit, qe eshte institucioni kushtetues, qe ben kontrollin financiar ne vend.

Keto abuzime flagrante me ligjin  kanë shkaktuar dëm ekonomik kolosal në vlerën e 770 milionë eurove.

SPAK si institucioni i drejtesise gjoja te re behet kaq qesharak dhe i demshem per interesat e shtetit kur sheh kontrastin 8 mije euro dhe 770 milion euro.

Po si mund te kalohet ne heshtje dhe pa pergjegjes nje dem i tille ekonomik kolosal.

Ne kete menyre SPAK mbeshtet hapur pandeshkueshmerine e qeverise dhe inkurajon korrupsionin, qe po rrënon vendin dhe po e shpopullon tragjikisht ate.

Kur nepunes te te gjitha nivele gra sidomos por edhe burra kapen ne korrupsion te te gjitha llojeve mendo ç'behet me kokat e institucioneve, ministra e Kryeminister.

Vetem SPAK ben sikur nuk e di fjalen e popullit qe peshku qelbet nga koka, sepse per SPAK-un e Rames peshku qelbet vetem nga bishti.

Në raportin e Auditit për vitin 2022, evidentohen parregullsitë, që janë bërë me pasuritë shtetërore,  shpenzimet, pagat e shpërblimet. KLSH ka adresuar gjithsej 5,420 rekomandime.

Eshte fakt qe 'Drejtesia e re' apo Ramaforma ishte vetem kapja e drejtesise, qe korrupsioni i qeverise te gjalloje i pashqetesuar.

Ndeshkimi i arkave me sardele, tenderave 8 mije euro, dhe kanalit te kullimit ne Lushnje dhe mosndeshkimi i Inceneratoreve,Portit te Durresit qe po shqeteson gjithe Europen, dhe qindra tendera e koncesione te kalbur me korrupsion kjo eshte fytyra e Drejtesise me Regji”, shkruan Vasili./ CNA.al

Lajmet e fundit nga