LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama, si Borrell/ Mesazh Kosovës dhe Serbisë: Zgjidhni konfliktin para se të marrë masa BE

3 Qershor 2023, 16:44, Politikë CNA

Rama, si Borrell/ Mesazh Kosovës dhe Serbisë: Zgjidhni konfliktin para

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme, Josep Borrell kërkoi të zhvillohen sa më shpejt zgjedhje të reja në katër komunat në veri të Kosovës.

Këtë deklaratë të Borrell e ka mbështetur kryeministri Edi Rama, i cili thotë se BE është e qartë në qëndrimin e saj dhe duhet përmbushur kërkesa për zgjedhje të reja.

Rama kërkon që Kosova dhe Serbia të zgjidhin konfliktin përpara se BE-ja të zbatojë masa të forta kundër tyre.

“BE-ja nuk mund të ishte më e qartë! Vazhdimi i këtij mosplani absurd duke vendosur policinë për të mbrojtur ndërtesat boshe, në të cilat zyrtarët e zgjedhur nuk mund të hyjnë, dhe nga ana tjetër, vendosja e trupave të ushtrisë për të kënduar në kufirin e një vendi tjetër nuk mund të ishte më vetë shkaktuese dhe më pak evropiane.

Shpresoj shumë që Kosova jonë vëllazërore dhe Serbia mike do ta zgjidhin këtë konflikt përpara se BE-ja të zbatojë masa të forta kundër tyre. Ata duhet të veprojnë shpejt dhe të kuptojnë se përmbushja e kërkesave të BE-së do të thotë kthim në vete si shtete evropiane përgjegjëse”, shkruan kreu i qeverisë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga