"Dy vende të NATO-s janë marrë peng"/ Rama "zbret" skeptik në Samitin e BE-së

23 Qershor 2022, 09:26, Politikë CNA
"Dy vende të NATO-s janë marrë peng"/ Rama
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka folur nga Brukseli lidhur me ngjarjet e fundit në Bullgari, ku qeveria u rrëzua me mocion mosbesimi, pasi kërkoi heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut.

Rama tha për mediat se nuk pret zgjidhje nga Bullgaria, për të cilën theksoi se ka marrë peng dy vende të NATO-s.

“Nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari, po ndërkohë sigurisht nëse do të zgjidhet do të jetë një motiv për të marrë frymë të lehtësuar nga kjo pengmarrje e dy vendeve të NATO-s në kulmin e një lufte të nxehtë në kufijtë e Europës dhe nën vështrimin e 26 vendeve të tjera që rrinë dhe shohin”, theksoi kreu i qeverisë.

Kujtojmë se Rama ndodhet në Bruksel për të marrë pjesë në Samitin e BE-së./ B.A. – CNA.al

 

Lajmet e fundit nga