LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Bllokonin Kuvendin dhe shkulnin mikrofonat/ PS justifikon kaosin e 2006-ës

20 Shkurt 2023, 12:04, Politikë CNA

Bllokonin Kuvendin dhe shkulnin mikrofonat/ PS justifikon kaosin e 2006-ës

Në vitin 2006, socialistët bllokuan foltoren e Kuvendit, iu sulën kryeparlamentares Jozefina Topalli, dhe asnjëri prej tyre nuk u përjashtua.

Një situatë të ngjashme kemi edhe aktualisht, ku vendin e socialistëve e kanë zënë demokratët me bllokimin e foltores.

Por, ka një detaj që bën ndryshimin mes këtyre dy situatave.

Demokratët që kishin pushtet në vitin 2006 nuk i përjashtuan socialistët.

Ndërsa sot, socialistët që kanë pushtetin, po e boshatisin sallën e Kuvendit nga demokratët, duke i përjashtuar me radhë.

Për më tepër, kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, e ka justifikuar sot, situatën e vitit 2006.

Sipas tij, ata kishin të drejtë të bllokonin foltoren dhe të shkulnin mikrofonat, të krijonin kaos sepse po kërkonin që vota të bëhej e fshehtë.

Ndërsa demokratët që po kërkojnë nocion me debat me kryeministrin Edi Rama, po shkelin rregulloren e Kuvendit, sipas Ballës, ndaj duhen përjashtuar./CNA.al

Lajmet e fundit nga