LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

32 vjet pas rrëzimit të bustit të diktatorit/ Luçiano Boçi, mesazh qytetarëve

20 Shkurt 2023, 11:30, Politikë CNA

32 vjet pas rrëzimit të bustit të diktatorit/ Luçiano

Kandidati për Bashkinë e Elbasanit, Luçiano Boçi, ka përkujtuar 32-vjetorin e rënies së bustit të Enver Hoxhës nga lëvizja studentore.

Ai e quan këtë ditë si vija e demokracisë shqiptare duke theksuar se problemi i shqiptarëve sipas tij nuk është se kë duhet të zgjedhin mes të majtës dhe të djathtës, por ata duhet të jenë të qartë kur të refuzojnë shpirtzinjtë që ende e përmendin Enverin.

“32 vjet pas rrëzimit të bustit të diktatorit në sheshin qëndror të Tiranës, Enver Hoxha mbetet për shqiptarët vija e demarkacionit moral mes të mirëve dhe të ligjve, mes shpirtdhëmbshurve dhe shpirtzinjve - që e ndërtuan jetën e tyre mbi mundimin dhe cfilitjen e dikujt tjetër dhe nuk pranojnë të pendohen për këtë.

Problemi që kanë sot shqiptarët nuk është se kë të zgjedhin mes të majtës dhe të djathtës. Atyre u duhet të jenë të qartë kur të refuzojnë të ligjtë, shpirtzinjtë që ende e përmendin Enverin si sjellës të zhvillimit, ndërsa përqafojnë mes rradhëve të tyre të gjithë pasardhësit e familjeve kryesore që ju bashkuan regjimit.

Rrëzimi i Enver Hoxhës në këtë kuptim duhet të rindodhë moralisht brenda seicilit prej atyre që i thonë vetes shqiptar. Kjo është e vetmja mënyrë që ky vend të ndahet nga e shkuara", shkruan Boçi në rrjete sociale./CNA.al

32 vjet pas rrëzimit të bustit të diktatorit/ Luçiano

Lajmet e fundit nga