LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Të lodhur edhe pas 8 orësh gjumë?/ Çfarë është më e rëndësishme të dini

2 Janar 2024, 21:00, Kuriozitete CNA
Të lodhur edhe pas 8 orësh gjumë?/ Çfarë
Foto ilustruese

Për të pushuar mjaftueshëm, gjumi juaj sugjerohet që të zgjasë në mënyrë ideale 7 deri në 8 orë çdo natë.

Megjithatë, një studim i ri tregon se një orar i qëndrueshëm i gjumit mund të jetë edhe më i rëndësishëm sesa numri i orëve që flemë.

Gjetjet e studimit

Ne duhet të jemi të vetëdijshëm për kohëzgjatjen e gjumit dhe për orarin e qëndrueshëm të fjetjes dhe zgjimit.

Por sipas gjetjeve, 6 orë gjumë çdo natë me një orar të qëndrueshëm ulte rrezikun e vdekjes së parakohshme.

Studiuesit shpjegojnë se mbajtja e një orari të qëndrueshëm fjetje-zgjim i lejon trurit të dijë kur të pushojë dhe kur të jetë vigjilent.

E thënë ndryshe, kur mbajmë kohë të qëndrueshme pushimi, ritmi cirkadian (ritmi biologjik i organizmave të gjallë) funksionon në mënyrë më efikase dhe ne jemi në gjendje të flemë më lehtë dhe me cilësi më të mirë.

Kur oraret e gjumit dhe zgjimit janë të paqëndrueshme, ora jonë e brendshme nuk funksionon, duke e bërë më të vështirë për trupin të dijë se kur është koha për të fjetur dhe kur të zgjohet.

Kjo mund të zgjasë kohën që duhet për të fjetur dhe të parandalojë gjumin e thellë dhe cilësor, duke shkaktuar probleme për shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme./ CNA

Lajmet e fundit nga