LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kur një mace konsiderohet e moshuar?

5 Janar 2024, 09:42, Kuriozitete CNA
Kur një mace konsiderohet e moshuar?
Foto ilustruese

Kotelja jonë e bukur është një anëtare e çmuar dhe e barabartë e familjes sonë. Ne nuk mund ta imagjinojmë jetën tonë pa të dhe duam që ajo të jetojë sa më gjatë.

Por macet, si ne njerëzit, rriten dhe në një moment kalojnë në të ashtuquajturën moshë të tretë.

Jetëgjatësia e një mace është 14 deri në 15 vjet. Megjithatë, kjo varet nga shumë faktorë si raca, sëmundjet trashëgimore, cilësia e jetës dhe dieta. Sepse për fat të keq, macet endacake kanë tendencë të jetojnë shumë më pak se macet e zbutura për shkak të vështirësive me të cilat duhet të përballen në botën e jashtme.

Por kur një mace konsiderohet e moshuar?

Korrespondenca në vitet e njeriut është afërsisht si më poshtë:

? Një mace 6-mujore është si një njeri 10-vjeçar
? Një mace 1-vjeçare është si një 15-vjeçar
? Një mace 2-vjeçare është si një 24-vjeçar
? Një mace 5-6-vjeçare është si një 35-40-vjeçare
? Një mace 10-vjeçare ose më e vjetër ka tejkaluar 55 vitet e njeriut

Ndërsa macja jonë plaket, është e natyrshme të shfaqen disa shenja si lëvizshmëria dhe shikimi i reduktuar, ndryshimet në humor dhe zakone./ CNA

Lajmet e fundit nga