LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryepiskopi Anastas feston ditën e emrit/ Mbahet Liturgjia Hyjnore

22 Janar 2024, 12:44, Kulturë CNA

Kryepiskopi Anastas feston ditën e emrit/ Mbahet Liturgjia Hyjnore

22 Janari është e kremtja e shën Anastas Persianit, i cili iu përkushtua Orthodhoksisë në një vend të huaj dhe u martirizua nga të “vetët”.

Emrin e Shën Anastas Persianit e mban edhe Fortlumturia e Tij Anastasi, Kryepiskopi i Tiranës, Durrësit dhe të Gjithë Shqipërisë.

Me këtë rast, në Kishën “Ungjillëzimi i Hyjlindëses Mari”, në Tiranë u krye Liturgjia Hyjnore.

Shërbesat e Shenjta u kryesuan nga Mitropoliti i Amantias Hirësi Nathanaili në bashkëmeshim me të cilin ishte edhe Episkopi i Bylisit Hirësi Asti, Arkimandrit Anastasi si edhe klerikë të Kryepiskopatës së hirshme.

Prej 32 vitesh Kryepiskopi Anastas ka shërbyer dhe ka ringritur Kishën Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë.

Fortlumturia e Tij Anastasi ka dhënë një kontribut të pashlyeshëm për Komunitetin Orthodhoks, duke e kthyer ditën e emrit të tij në një ditë feste për të gjithë besimtarët./ CNA

Lajmet e fundit nga