LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zjarr në Kodrat e Peshtanit/ Era përhap flakët me shpejtësi

31 Mars 2024, 16:10, Kronika CNA

Zjarr në Kodrat e Peshtanit/ Era përhap flakët me shpejtësi

Këtë të diel janë përfshirë nga flakët Kodrat e Peshtanit në Fier.

Raportohet se është djegur një zonë me bimësi të dendur dhe ullishtat.

Era ka favorizuar përhapjen e shpejtë të flakëve, ndërsa ka vështirësuar shuarjen e tyre. Ndërhyrja me mjete zjarrfikëse është e pamundur për shkak të terrenit të thyer.

Kështu, shuarja e flakëve po bëhet me mjete rrethanore zjarrfikësit, ndërsa në ndihmë u kanë ardhur edhe banorët e zonës. Raportohet se kjo vartyër zjarri ka qenë aktive më parë dhe është riaktiviaur.

Ndërkohë, pritet ndërhyrja nga ajri për vënien nën kontorll të zjarrit./ CNA

Lajmet e fundit nga