LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Po transportonte 25 emigrantë të paligjshëm/ Arrestohet 28-vjeçari

23 Maj 2023, 09:28, Kronika CNA

Po transportonte 25 emigrantë të paligjshëm/ Arrestohet

Shërbimet e Policisë, në bazë të informacioneve të siguruara nga inteligjenca informative, për një shtetas që do të transportonte kundrejt pagesës, shtetas të huaj, me qëllim që ata të kalonin ilegalisht kufirin, organizuan veprimet dhe në aksin rrugor "Qafë Plloçë-Qukës", pranë fshatit Golik, Pogradec, bënë të mundur lokalizimin e automjetit të dyshuar.

Shtetasi S. Z., sapo ka konstatuar se ishte në ndjekje nga Policia, ka tentuar të largohet me shpejtësi me automjet, duke mos iu bindur urdhrit të punonjësve të Policisë për të ndaluar, por menjëherë është kapur dhe neutralizuar. Gjatë kontrollit në automjetin furgon tip "Benz", u gjetën 25 emigrantë të paligjshëm.      

Nga tërësia e veprimeve hetimore dhe provat e siguruara, rezultoi se 28-vjeçari do t'i transportonte emigrantët, kundrejt pagesës 300-1000 euro secili, me qëllim që të kalonin në mënyrë të paligjshme drejt vendeve të BE-së.    

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan automjeti, një aparat celular dhe një shumë parash.   

Lajmet e fundit nga