LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Artan Hoxha zbardh aksionin te Kodra e Diellit/ 2 nga të arrestuarit, këshilltarë të sapozgjedhur

22 Maj 2023, 18:25, Kronika CNA
Artan Hoxha zbardh aksionin te Kodra e Diellit/ 2 nga të arrestuarit,
Gazetari Artan Hoxha

5 persona u arrestuan dy ditë më parë te Kodra e Diellit, pasi u kapën me 2 kilogramë e 300 gramë kokainë.

Për këtë aksion të policisë ka treguar detaje ditën e sotme gazetari Artan Hoxha.

Në një intervistë me Ina Qirjon, Hoxha tha se 2 nga të prangosurit ishin të zgjedhur si këshilltarë të Bashkisë së Sarandës në zgjedhjet e 14 majit.

Arrestimi i tyre me drogë, sipas tij, është provë e qartë se si interferohen zgjedhjet.

"Ndoqa disa nga zonat, një nga to ishte Elbasani. Në zgjedhjet e kaluara pati edhe të vrarë, kësaj radhe rezultati ishte 7 mijë vota diferencë. Ato vota që dyshohej se aktivizoheshin nga personazhë të botës së krimit, nuk janë angazhuar. Pushteti nuk ka patur nevojë. E kam dëgjuar edhe zotin Berisha. Mos të gaboj pardje është bërë një operacion në Tiranë "Kodra e Diellit 2", janë kapur 2.3 kg kokainë në Tiranë.

2 nga 5 personat e arrestuar janë nga Saranda dhe janë në listën për këshilltarë, Olsi Mylka dhe Shemsi Progda. Janë arrestuar menjëherë pas zgjedhjeve. Partia e tyre jo vetëm që ka marrë shumë vota, por edhe 2 mandate këshillarësh. Këta konkurojnë, marrin vota dhe këshilltarë. 30 mijë euro e kishin kilen këta. Provë shumë e qartë se si interferohen zgjedhjet", tha Artan Hoxha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga