LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Më çoi në hotel dhe më pas..."/ 19-vjeçarja italiane akuzon shokun shqiptar për sulm seksual

30 Nëntor 2022, 11:06, Kronika CNA
"Më çoi në hotel dhe më pas..."/
Foto Ilustruese

Një 19-vjeçare italiane ka denoncuar një shqiptar për sulm seksual. Dy të rinjtë kishin një njohje prej disa ditësh, dhe i riu shqiptar e kishte ftuar në hotel ku kishte paguar gjithçka. 

Mediat italiane raportojnë se kjo është një histori me profile të ndryshme që janë ende të paqarta, por që ka të paktën disa pika fikse: e para është që një vajzë 19-vjeçare e përlotur u dërgua në urgjencë pasi raportoi sulmin seksual nga një shtetas shqiptar, në dhomën e hotelit që kishte paguar për të. 

E dyta është se pasditen e djeshme, përballë hotel "Mattei", në ish-lagjen Aniç, përveç ambulancës, kanë ndërhyrë edhe tri makina policie dhe që tani Skuadra Fluturuese, përveç vlerësimit të besueshmërisë së ngjarjes, po tenton për të gjetur përdhunuesin e dyshuar. 

Viktima është një 19-vjeçarja nga Forlì, me banim në Gatteo Mare. Dje në mëngjes ajo mbërriti në Mattei pak pas orës 11, me të ishin dy burra, shtetasin shqiptar me të cilin dyshohet se kishte bërë miqësi rreth dhjetë ditë më parë dhe një të dytë që u bashkua me ta në hotel. 

Rreth orës 11.20 e reja, e cila kishte qëndruar tashmë në këtë objekt disa kohë më parë, ka marrë një dhomë për një ditë, duke regjistruar vetëm emrin e saj në check-in, ndërsa shoqja e saj shqiptare ka paguar për të. 

Sipas njohurive të menaxherit të hotelit, Nicola Musca, i cili në atë kohë ishte larguar për detyrat e tij, të tre kërkuan që të lejoheshin të pinin alkool në lokalin e hotelit, i cili megjithatë nuk ishte i hapur në mëngjes. 

Në atë moment ata dolën dhe do të kalonin disa orë në një kafene aty pranë. Vetëm 19-vjeçarja është kthyer, rreth orës 14, së bashku me shoqen e saj shqiptare. E reja, sipas disa dëshmitarëve, ajo dukej e shurdhër dhe në një gjendje të ndryshuar dhe u ngjit në dhomë. Burri e arriti, pa u parë nga stafi i recepsionit, ndoshta duke përdorur shkallët e shërbimit. 

Është ende e paqartë nëse të dy kishin lënë një takim apo nëse e reja synonte të hynte e vetme në dhomë. Fakti është se pak para orës 14.30, diçka ndodhi brenda asaj dhome.

19-vjeçarja fillimisht ka telefonuar ose i ka dërguar mesazh kunatit, i cili ka lajmëruar menjëherë policinë dhe ka telefonuar recepsionin. Stafi i hotelit thirri menjëherë numrin e dhomës. Në atë moment sulmuesi i saj ishte ende brenda hotelit, por kur mbërriti policia ai tashmë ishte larguar.


Me të mbërritur në sallë, vajza u pa e përlotur. Dhe pas trajtimeve të para në vend, rreth orës 15:00 ajo u dërgua në urgjencë. Këtu ajo iu nënshtrua kontrolleve të kërkuara nga protokolli në rast të dhunës së mundshme seksuale. Ndërkohë, policët kanë parë pamjet e sistemit të vëzhgimit me video të strukturës dhe kanë mbledhur dëshmitë e recepsionistëve, të cilët kanë menaxhuar fazat e para të kërkesës për ndihmë.

Ndërkohë në vendngjarje kishte mbërritur edhe kunati që kishte kontaktuar i pari me vajzën. Në mes të pasdites për lehtësimet ka mbërritur edhe policia shkencore dhe tashmë hetimet për rikonstruksionin e detajuar të ngjarjes janë në krye të Skuadrës Fluturuese./CNA.al Burimi: Il resto Del Carlino

Lajmet e fundit nga