LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pirateria në internet/ Europol operacion në 27 shtete, përfshihet Shqipëria dhe Kosova

29 Nëntor 2022, 14:42, Kronika CNA

Pirateria në internet/ Europol operacion në 27 shtete, përfshihet

Europol ka zhvilluar një operacion për heqjen e faqeve të internetit që ofrojnë mallra të falsifikuara ose janë të përfshira në piraterinë në internet.

Në këtë operacion të përfshira janë edhe Shqipëria e Kosova si dhe 25 vende të tjera.

Europol ka mbyllur nga këto vende 12.526 faqe interneti, kanë shkëputur 32 serverë të përdorur për të shpërndarë dhe pritur përmbajtje të paligjshme për 2 294 kanale televizive dhe kanë mbyllur 15 dyqane "online" që shesin produkte të falsifikuara në faqet e mediave sociale.

Pirateria në internet/ Europol operacion në 27 shtete, përfshihet

Në fushën fizike, hetuesit sekuestruan 127. 365 produkte të falsifikuara si rroba, ora, këpucë, aksesorë, parfume, pajisje elektronike dhe kuti telefoni me vlerë më shumë se 3.8 milionë euro.

Gjatë operacionit, u lëshuan 10 urdhra kontrolli dhe 14 persona u ndaluan ose u akuzuan zyrtarisht për krime të pronësisë intelektuale.

Sipas rezultateve paraprake të hetimeve, i dyshuari kryesor në këtë hetim fitonte deri në 150 mijë euro në muaj dhe jetonte një mënyrë jetese luksoze në një shtëpi luksoze, duke vozitur makina të shtrenjta dhe duke nisur pushimet ekstravagante në të gjithë botën.

Rrjeti kriminal ka pohuar Europol se i është përkushtuar marketingut në shkallë të gjerë dhe shpërndarjes së përmbajtjes audio-vizuale pirate në internet./CNA.al

Lajmet e fundit nga