LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Megaoperacioni nga Europol/ Karamuço: Eksponentët e krimit, të pasigurt në Dubai

29 Nëntor 2022, 21:50, Kronika CNA
Megaoperacioni nga Europol/ Karamuço: Eksponentët e krimit, të
Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, ka folur për megaoperacionin nga Europol, ku arrestuan 49 persona. Sipas të dhënave nga Europol thuhej se ishte krijuar një superkartel që kontrollonte 1/3 e tregtisë së kokainës në Europë.

I ftuar në emisionin "Log" me Endri Xhafon, Karamuço tha se vetë emërtimi i operacionit “Desert Light” ose “Drita e Shkretëtirës” tregon që tashmë edhe personat të cilët fshihen në Dubai nuk janë më të paprekshëm.

“'Deser Light', sepse gjithmonë Dubai është quajtur jo vetëm parajsë fiskale, por edhe parajsë për të gjithë eksponentët e krimit. Por tashmë ka dritë dhe ata janë të pasigurt'. Këto janë fjalët që ka thënë dhe drejtuesi i EUROPOL. Ja tha: 'Tani kemi dritë dhe në shkretëtirë'. Dubai ka kthyer rrugë, ka një mentalitet të ri bashkëpunues”, ka thënë Karamuço./ CNA.al

Lajmet e fundit nga