Gjendet parcela me kanabis në Himarë/ E pësojnë keq dy persona

28 Qershor 2022, 10:09, Kronika CNA
Gjendet parcela me kanabis në Himarë/ E pësojnë keq dy
Foto ilustruese

Policia vijon kontrollin masiv të territorit, për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike.

Gjatë kontrollit në Himarë, është zbuluar një parcelë me kanabis, ndërsa janë vënë në pranga dy persona.

“Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike, shërbimet e Komisariatit të Policisë Himarë kanë vijuar kontrollet e imtësishme të territorit. Si rezultat është finalizuar operacioni policor i koduar 'Gjimlik', gjatë të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

-R. C., 39 vjeç, banues në Vlorë, me precedent penal në fushën e vjedhjes.

-D. A., 33 vjeç, banues në Vlorë.

Gjatë kontrollit, në fshatin Vuno, Himarë, në vendin e quajtur 'Gjimlik', shërbimet e Policisë kanë gjetur të kultivuara bimë të dyshuara narkotike canabis sativa, të cilat u asgjësuan me anë të djegies. Gjithashtu, gjatë kontrollit është gjetur një sasi lënde e dyshuar narkotike cannabis (bimë në proces tharjeje).

Nga veprimet hetimore dyshohet se autorët e kësaj veprimtarie kriminale janë shtetasit R. C. dhe D. A.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprat penale 'Kultivimi i bimëve narkotike' dhe 'Prodhimi dhe shitja e narkotikëve', të kryera në bashkëpunim.”-njofton policia.

Lajmet e fundit nga