Dhunuan policin/ Jepet masa për 3 të paraburgosurit e Peqinit, konsiderohet regjimi 41.BIS

5 Gusht 2022, 16:16, Kronika CNA
Dhunuan policin/ Jepet masa për 3 të paraburgosurit e Peqinit,
Foto ilustruese

Tre të paraburgosurit që dhunuan gardianët do të përjashtohen për 14 ditë nga çdo aktivitet i përbashkët ne burgun e Peqinit.

Kjo masë iu referohet tre të paraburgosurve K.L, K.I dhe A.D. Ata do të vlerësohen për të kaluar në regjimin 41/BIS për 90 ditë.

Incidenti në IEVP Peqin, vlerësim për rregjimin 41/BIS

Pas incidentit të ndodhur në IEVP Peqin, ku tre të paraburgosur K.L, K.I dhe A.D goditën punonjësit e policisë në detyrë, nga ana e drejtuesve të IEVP Peqin dhe gjithë zinxhirit drejtues të burgjeve u morën këto masa:

a) Përjashtimi i tre të paraburgosurve për 14 ditë nga çdo aktivitet i përbashkët në IEVP Peqin.

b) Përgatitja e praktikës për të paraburgosurin K.L për kalimin e tij në rregjimin e veçantë për 90 ditë.

c) Referimi i çështjes në prokurori për të tre të paraburgosurit.

d) Ka nisur vlerësimi nëse ndonjëri prej tre të paraburgosurve plotëson elementët për të kaluar në rregjimin 41/BIS”, thuhet në njoftim./ CNA.al

Lajmet e fundit nga