LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e inceneratorëve/ SPAK-u kërkon 10 vite burg për ish-ministrin Koka dhe 4 vite për Bllakon

18 Maj 2023, 10:02, Kronika CNA

Afera e inceneratorëve/ SPAK-u kërkon 10 vite burg për

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar 10 vite burg për ish-ministrin Lefter Koka, ndërsa për Alqi Bllakon ka kërkuar 4 vite burg, të përfshirë në aferën e inceneratorit të Elbasanit. 

Ish-ministri Lefter Koka, akuzohet se ka përfituar nga dy kompanitë koncensionare, rreth 3.6 mln euro.

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar në total për të përfshirët në këtë aferë, 57 vite burg.

Nga hetimet e kryera nga SPAK-u kanë rezultuar të dhëna se nga ana e shtetasit Alqi Bllako, gjatë kohës që ka shërbyer në fillim me funksionin Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Mjedisit dhe më pas Drejtor i Përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizimeve dhe Infrastrukturës së Mbetjeve (AKUM), është favorizuar shoqëria koncesionare "Integrated Technology Waste Treatment Fier sh.p.k.", kundrejt marrjes në mënyrë të tërthortë të përfitimit të parregullt në shumën prej 14,964,900 (katërmbëdhjetë milionë e nëntëqind e gjashtëdhjetë e katër mijë e nëntëqind) lekë./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga