LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet presidenciale/ Sondazhi: Trump kryeson në gjashtë shtete

3 Prill 2024, 17:40, Kosova & Bota CNA
Zgjedhjet presidenciale/ Sondazhi: Trump kryeson në gjashtë shtete
Donald Trump dhe Joe Biden

Donald Trump kryeson sondazhet në gjashtë shtete të rëndësishme, përpara zgjedhjeve presidenciale të nëntorit, sipas një sondazhi të Wall Street Journal të publikuar të mërkurën.

Sondazhi tregon gjithashtu shqetësimet e qytetarëve për ekonominë, si dhe gjendjen e shëndetit të presidentit demokrat.

Trump kryeson me 2 deri në 8 pikë përqindjeje në Pensilvani, Miçigan, Arizona, Xhorxhia, Nevada dhe Karolinën e Veriut, në pyetjen se kë do të zgjidhnin votuesit, përfshirë kandidatët e pavarur të palëve të treta. Rezultati është i ngjashëm në një duel mes dy topave.

Në Wisconsin, shteti i shtatë ku rezultati konsiderohet gjithashtu jo përfundimtar, Biden kryeson mbi Trump me 3 pikë midis të gjithë kandidatëve. Në duelin mes tyre duket se mbledhin të njëjtën përqindje.

Fushata e Biden po përpiqet të qetësojë shqetësimet e votuesve në lidhje me ekonominë amerikane, pavarësisht krijimit të vendeve të punës, shpenzimeve të shëndetshme dhe rritjes së PBB-së më të mirë se sa pritej. Kjo çështje shqetëson ekonomistët dhe analistët politikë demokratë.

Në sondazhin e WSJ, pikëpamjet negative për performancën e punës së Bidenit janë më shumë se pikëpamjet pozitive me të paktën 16 pikë. Në katër nga shtetet ambivalente diferenca i kalon 20 pikë. Vetëm votuesit e Arizonës shprehën një pikëpamje negative për performancën e Trump gjatë kohës që ishte në detyrë.

Gjithashtu, 48% e votuesve vlerësuan se Trump është në gjendje më të mirë fizike dhe mendore për të marrë presidencën, ndërsa përqindja e Biden për të njëjtën pyetje është vetëm 28%.

Sondazhi u krye në një kampion prej 4200 votuesish (600 në çdo shtet) midis 17-24 marsit. Marzhi i gabimit statistikor është +/- 1,5% për të gjithë kampionin dhe +/- 4% për rezultatet e secilit shtet veç e veç.

Lajmet e fundit nga