LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO/ Pamje apokaliptike nga Tajvani, tërmeti shemb ndërtesat shumëkatëshe

3 Prill 2024, 13:08, Kosova & Bota CNA
VIDEO/ Pamje apokaliptike nga Tajvani, tërmeti shemb ndërtesat
Ndërtesa e shembur në Tajvan

Një tërmet me magnitudë 7.4 ballë ka goditur së fundmi Tajvanin. Nga tërmeti më i madh i Tajvanit në të paktën 25 vjet janë vrarë nëntë njerëz të mërkurën dhe janë plagosur më shumë se 800 të tjerë.

Ndërkohë 100 persona të tjerë raportohet se kanë ngelur të bllokuar nga shembja e ndërtesave. 

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, epiqendra ndodhet rreth 18 km (11 milje) në jug të qytetit Hualien të Tajvanit.

Rajoni i largët malor i Hualien u trondit nga rrëshqitje të mëdha dheu, duke shkaktuar dëme të cilat mund të duhen javë për t'u riparuar. 

Në videon e mëposhtme shfaqen momente nga situata në Tajvan pas tërmetit./CNA 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CNA.al (@cna.lajme)

 

Lajmet e fundit nga