LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Presidenti i Bjellorusisë lëshon alarmin: Po përgatitemi për luftë

2 Prill 2024, 19:41, Kosova & Bota CNA
Presidenti i Bjellorusisë lëshon alarmin: Po përgatitemi për
Aleksandër Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko foli për synimet e tij mbi paqen, gjatë vizitës në Grodno, në kufirin me Poloninë dhe Lituaninë.

“Nuk kemi nevojë të kërcënojmë askënd. Ne nuk duam asnjë territor të huaj”, tha ai në deklaratën e mbajtur nga zyra presidenciale.

"Mos i besoni askujt që thotë se ne duam të luftojmë," tha Lukashenko ndërsa vendosi gurin e themelit për një spital. Megjithatë, ai shtoi: “Ne po përgatitemi për luftë dhe këtë e them hapur”.

Lukashenko tha se Bjellorusia po armatoste ushtrinë e saj në rast të një sulmi, duke akuzuar anëtarët e NATO-s, Poloninë dhe Lituaninë se po përgatiteshin për luftë duke ndërtuar fortifikime dhe duke blerë armë sulmuese.

Presidenti Bjellorusi siguroi banorët e Grodnos, që ishte territor polak mes luftërave, duke u thënë: “Ju jeni të neve. Ne nuk do t'ju dorëzojmë askujt".

Një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin, Lukashenko lejoi që Bjellorusia të përdoret për të vendosur forcat ruse për pushtimin e Ukrainës, i cili filloi në vitin 2022.

Në Gomel, në anën e kundërt të Bjellorusisë, në kufirin me Rusinë dhe Ukrainën, Garda Kombëtare Bjelloruse filloi një stërvitje tre-ditore për të testuar gatishmërinë e oficerëve të saj, sipas Ministrisë së Mbrojtjes në Minsk./ CNA

Lajmet e fundit nga