LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulm me armë në një shkollë në Finlandë/ Vritet një fëmijë, plagosen dy të tjerë

2 Prill 2024, 13:14, Kosova & Bota CNA
Sulm me armë në një shkollë në Finlandë/ Vritet
Foto nga vendi i ngjarjes

Një fëmijë ka humbur jetën dhe dy të tjerë janë plagosur rëndë nga të shtënat në një shkollë në Finlandë, raporton "BBC". 

Mësohet se të shtënat me armë kanë ndodhur në një klasë në shkollën Viertola në Vantaa në veri të kryeqytetit Helsinki.

I dyshuari u largua sapo mbërriti policia në vendngjarje, por u arrestua pak minuta më vonë në rrethin verior Siltamaki të kryeqytetit Helsinki. 

Policia tha se ai kishte një armë zjarri dhe para efektivëve pranoi se sulmi ishte kryer nga ai. Nuk dihen ende motivet e ngjarjes së rëndë. 

Ndaj tij është hapur një hetim për vrasje dhe tentativë vrasjeje./CNA 

Lajmet e fundit nga