LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Abuzime të tmerrshme me fëmijët, pedofili 80-vjeçar kapet pas 30 vitesh në arrati

2 Prill 2024, 15:56, Kosova & Bota CNA
Abuzime të tmerrshme me fëmijët, pedofili 80-vjeçar kapet
Richard Burrows

Një nga personat më të kërkuar në Mbretërinë e Bashkuar, në arrati pas krimeve të tmerrshme seksuale ndaj fëmijëve, më në fund u kap. 80-vjeçari Richard Burrows u kap pas 30 vitesh në arrati.

Një nga të arratisurit më të kërkuar në Britani, më në fund u kap.

Ai ka qenë në kërkim nga Policia e Cheshire, që nga viti 1997 për "krime të tmerrshme seksuale të fëmijëve".

Ai u arrestua në aeroportin e Heathrow-t, të enjten teksa kthehej në Mbretërinë e Bashkuar nga Tajlanda.

Burrows ishte në arrati, i akuzuar për dy akuza për sulm dhe 11 akuza për sulm të pahijshëm.

Akuzat kishin të bënin me rastet historike të abuzimit të fëmijëve, të cilat dyshohet se kanë ndodhur midis viteve 1969 dhe 1971, sipas Policisë së Cheshire.

Disa nga rastet thuhet se kanë ndodhur në një shtëpi fëmijësh në Congleton, ndërsa të tjerat dyshohet se kanë ndodhur në West Midlands.

Hetimet janë kryer gjatë viteve dhe Burrows u rendit ndër njerëzit më të kërkuar në Mbretërinë e Bashkuar nga organizata kombëtare e bamirësisë për krimin Crimestoppers.

Pedofili u arrestua pas një operacioni të përbashkët midis Policisë së Cheshire dhe Agjencisë Kombëtare të Krimit.

Inspektorja e detektivit Eleanor Atkinson tha se arrestimi u tregoi kriminelëve se "pavarësisht sa kohë fshiheni, ne do t'ju gjejmë".

Ajo u shpreh gjithashtu se:

“Vendosmëria jonë për të gjetur Burrows nuk është lëkundur gjatë 27 viteve të fundit dhe arrestimi i tij shënon një hap të rëndësishëm përpara në këtë rast dhe fillimin e mbylljes për të gjithë ata që janë përfshirë.

Unë do të doja të falënderoja publikun për informacionin që ata kanë dhënë gjatë viteve gjatë kërkimit tonë për Burrows dhe shpresoj që arrestimi i tij të sigurojë njëfarë sigurie.

Gjithashtu, shpresoj që arrestimi i tij të veprojë si një paralajmërim për çdo të dyshuar tjetër të kërkuar - duke demonstruar se pavarësisht sa kohë fshiheni, ne do t'ju gjejmë dhe ju do të arrestoheni."

Duncan Burrage, Oficer Ndërlidhës Ndërkombëtar i NCA në Tajlandë, u shpreh:

"Duke shfrytëzuar rrjetin tonë ndërkombëtar dhe duke punuar ngushtë me kolegët e policisë Cheshire, ne kemi qenë në gjendje të gjurmojmë një të arratisur të kërkuar në lidhje me akuza jashtëzakonisht të rënda.

Ky arrestim tregon angazhimin e palëkundur të zbatimit të ligjit për të ndjekur ata që presin drejtësinë në MB."/ CNA

Lajmet e fundit nga