LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Blinken bën thirrje për hetim të plotë të sulmit izraelit që vrau punonjësit humanitarë

2 Prill 2024, 18:05, Kosova & Bota CNA
Blinken bën thirrje për hetim të plotë të sulmit
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken konfirmoi se Shtetet e Bashkuara kanë folur me Izraelin për sulmin që vrau të paktën 7 punonjës të ndihmës së Kuzhinës Qendrore Botërore në Gaza dhe kërkoi "një hetim të shpejtë, të plotë dhe të paanshëm".

"Siç kemi bërë gjatë gjithë këtij konflikti, ne u kemi theksuar izraelitëve rëndësinë absolute për të bërë më shumë, për të mbrojtur jetët e civilëve të pafajshëm – qofshin ata fëmijë, gra dhe burra palestinezë, qofshin ata punonjës të ndihmës – si dhe për të marrë më shumë ndihmë humanitare”, tha Blinken në një konferencë shtypi me ministrin e Jashtëm francez, Stéphane Séjourné në Paris.

Blinken shprehu gjithashtu ngushëllime për "të dashurit, familjet, miqtë, kolegët e atyre që humbën jetën, si dhe për ata që u plagosën".

Ai vlerësoi punën e organizatës jofitimprurëse dhe themeluesit të shefit të saj të famshëm José Andrés.

"Ata kanë bërë punë të jashtëzakonshme të guximshme, ditë pas dite dhe punë kritike për t'u siguruar që njerëzit në nevojë të marrin atë që u nevojitet, duke filluar nga gjëja më themelore – ushqimi”-u shpreh Blinken.

Séjourné dënoi grevën, duke theksuar se mbrojtja e personelit humanitar është "një imperativ moral dhe ligjor të cilit të gjithë duhet t'i përmbahen."/ CNA

Lajmet e fundit nga