LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rrëzohet helikopteri në Alpe, humbin jetën 3 turistët

2 Prill 2024, 18:49, Kosova & Bota CNA
Rrëzohet helikopteri në Alpe, humbin jetën 3 turistët
Alpet zviceriane

Tre persona humbën jetën dhe tre të tjerë u plagosën, pasi një helikopter u përplas në malin Petit Combin në Alpet zviceriane, njoftoi policia lokale.

Helikopteri është rrëzuar në pikën e uljes në mal, ku në njoftimin përkatës thuhet se “me arritjen e majës në 3.668 metra mbi nivelin e detit, helikopteri është rrëzuar në shpat”.

Helikopteri mbante pilotin, një udhërrëfyes malor dhe katër pasagjerë turistë.

Shtatë helikopterë janë dërguar në vendngjarje në kuadër të operacionit të shpëtimit. Dy të plagosurve iu dha ndihma e parë përpara se të transportoheshin me avion në një spital në kryeqytetin e kantonit Wallis, Sion.

“Tre pasagjerët e tjerë për fat të keq u gjetën të vdekur”, thuhet në deklaratë./ CNA

Lajmet e fundit nga