LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kush është Ekrem Imamoglu/ Politikani që mund t'i zërë vendin Erdogan-it

3 Prill 2024, 13:37, Kosova & Bota CNA
Kush është Ekrem Imamoglu/ Politikani që mund t'i
Ekrem Imamoglu

Partia Republikane Popullore (CHP) fitoi zgjedhjet lokale në Turqi, duke fituar 37 për qind të votave në mbarë vendin. Partia më e madhe opozitare e vendit mbajti pushtetin në qytetet kyçe të Turqisë, një rezultat që shihet si fitorja e saj më e madhe zgjedhore që kur presidenti turk Recep Tayyip Erdogan erdhi në pushtet dy dekada më parë.

Në veçanti, kryetari i sapozgjedhur i Stambollit, Ekrem Imamoglu, është njeriu që ka sfiduar Recep Tayyip Erdogan. 

Është interesante, pasi Imamoglu, i cili parashikohet të ketë një karrierë të ndritur politike, ka ndjekur hapa të ngjashëm si lideri aktual i Turqisë. Përveç drejtimit të qytetit më të madh të vendit, të dy burrat gjithashtu vijnë nga i njëjti rajon i Detit të Zi dhe karriera e tyre është penguar nga vendimet e gjykatës. 

Pasi mori një fitore dërrmuese në zgjedhjet lokale në Turqi, ku u bë kryebashkiak i Stambollit, shumë analistë besojnë se 53-vjeçari Imamoglu është një president i mundshëm i Turqisë.

Edhe pse ata ndajnë një aftësi të fortë për të tërhequr votuesit, ata ndryshojnë kur bëhet fjalë për politikën. Erdogan hyri në politikë me një parti islamike dhe me një vizion të devotshëm, ndërsa Imamoglu është nga Partia Popullore Republikane (CHP) laike, së cilës ai iu bashkua në vitin 2008 dhe u bë kryebashkiak i qarkut Beylikduzu të Stambollit 10 vjet më parë.

Ashtu si Erdogani, edhe Imamoglu kishte probleme me autoritetet. Pas fitores së tij fillestare në vitin 2019, gjykata e dënoi atë me dy vjet e gjysmë burg, duke i vendosur një ndalim politik për fyerje të zyrtarëve publikë.

Të njëjtën përvojë kishte edhe Erdogan, i cili u burgos për një kohë të shkurtër në 1999 për recitimin e një kënge që gjykata e gjykoi si nxitje të urrejtjes fetare.

Vitin e kaluar, një gjykatë tjetër paditi Imamoglun me një akuzë për manipulim të ofertave që mbart një dënim nga tre deri në shtatë vjet. 

Kush është Ekrem Imamoglu/ Politikani që mund t'i
Ekrem Imamoglu

Ai njihet me nofkën "greku"

Edhe pse shpesh quhet "greku", Imamoglu nuk është grek, por ai ka lindur në vitin 1970 në fshatin grek të Kastana, jo shumë larg provincës së Detit të Zi të Trabzonit. Edhe pse u rrit larg Stambollit, Imamoglu thotë se ka kaluar një fëmijëri të lumtur mes “bimësisë së harlisur, detit të trazuar dhe rrugëve prej guri”.

Ai studioi në Universitetin e Stambollit dhe u diplomua për administrim biznesi në vitin 1994, pikërisht kur Erdogan u bë kryetar bashkie dhe para se të fillonte biznesin e ndërtimit të familjes së tij. Ai është i martuar dhe ka tre fëmijë.

Ashtu si bashkëshorti i saj, Dilek Imamoglu nuk është as një "zonjë e parë" tipike dhe as një grua konvencionale e një politikani turk. Ajo nuk mban shami, kjo në favor të flokëve të lyer bionde, mban modën e fundit dhe ka një tatuazh në krahun e saj.

Ajo është shumë aktive kur bëhet fjalë për shumë çështje sociale dhe merr pjesë në aktivitete të ndryshme që synojnë ndërgjegjësimin për personat me aftësi të kufizuara, të drejtat e grave dhe edukimin e fëmijëve./CNA 

Kush është Ekrem Imamoglu/ Politikani që mund t'i
Ekrem Imamoglu

 

Lajmet e fundit nga