LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulojnë studiuesit, ky përbërës në pijet energjike mund të ngadalësojë plakjen

10 Qershor 2023, 11:04, Kuriozitete CNA

Shkencëtarët kanë zbuluar se taurine, një substancë që gjendet në shumë pije energjike mund të ngadalësojnë procesin e plakjes dhe të promovojnë jetë më të shëndetshme.

Studiuesit e zbuluan këtë nga studimet që zhvilluan në kafshë, shkruan "The Guardian". 

Zbulojnë studiuesit, ky përbërës në pijet energjike

Ata kuptuan se nivelet e taurinës ranë ndjeshëm me kalimin e moshës, por marrja e kësaj substance rriti shëndetin e minjve dhe majmunëve dhe madje zgjati jetëgjatësinë e minjve.

Është e paqartë nëse njerëzit mund të përfitojnë në të njëjtën mënyrë, por shkencëtarët besojnë se provat janë mjaft të forta për të garantuar një provë në shkallë të gjerë.

Pa një provë të madhe për të demonstruar sigurinë ose ndonjë përfitim të suplementeve të taurinës, shkencëtarët nuk u rekomandojnë njerëzve të rrisin marrjen e tyre përmes pilulave, pijeve energjike ose ndryshimeve dietike.

Taurina prodhohet natyrshëm në trup dhe gjendet në dietat e mishit, por dietat më të shëndetshme janë kryesisht me bazë bimore.

Disa pije energjike përmbajnë taurinë, por shkencëtarët paralajmërojnë se ato përmbajnë edhe substanca të tjera që mund të mos jenë të sigurta për t'u konsumuar në nivele të larta.

 

Lajmet e fundit nga