LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Të akuzuar për trafik droge dhe pedofili/ Britania ekstradon në Shqipëri 23 të dënuar

23 Qershor 2022, 21:33, Kronika CNA
Të akuzuar për trafik droge dhe pedofili/ Britania ekstradon në
Foto ilustruese

23 “kriminelë të huaj të rrezikshëm” u kthyen në Shqipëri nga Britania të enjten, duke përfshirë tregtarët e drogës, një rrëmbyes dhe një pedofil.

Ato përfshinin gjithashtu anëtarë të bandave të krimit të organizuar dhe një individ pa të drejtë të jetë në MB.

Ata po vuanin dënime të kombinuara me më shumë se 72 vjet burg.

Mes tyre ishin:

Një individ i dënuar me 18 vjet për furnizim me drogë të klasit A (kokainë) me vlerë më shumë se 2 milionë funte.

Një person, i cili ishte pjesë e një grupi të krimit të organizuar dhe i dënuar për furnizim me drogë të klasit A ??(kokainë) dhe i dënuar me më shumë se dhjetë vjet burg.

Një person i dënuar me tri vjet burgim për tentativë për të kryer komunikim seksual me një fëmijë dhe për të takuar një fëmijë pas kujdesit.

Një tjetër person i dënuar me katër vjet burgim për rrëmbim dhe lëndim trupor, i cili ishte gjithashtu pjesë e një grupi të krimit të organizuar.

Duke komentuar mbi dëbimet, Sekretarja e Brendshme Priti Patel tha: “Këta individë janë përgjegjës për disa nga krimet më të tmerrshme, duke përfshirë përdhunimin, krimin e dhunshëm dhe shkeljet e rënda të drogës. Ata kanë shkelur ligjet dhe vlerat tona dhe kanë lënë viktimat e tyre të jetojnë me plagët e krimeve që kanë kryer.

Muajin e kaluar, 190 shkelës të shtetasve të huaj u larguan nga Mbretëria e Bashkuar me fluturime çarter dhe të planifikuar.

Midis tyre ishin kriminelë të dënuar për veprat e mëposhtme; dy për vrasje nga pakujdesia, tetë për përdhunim, 75 për krime droge, një për tentativë vrasje dhe 14 për krime të dhunshme duke përfshirë dëmtimin e vërtetë trupor dhe lëndimin e rëndë trupor.

Zyra e Brendshme theksoi se që nga marsi i vitit 2021 më shumë se 10,000 njerëz janë larguar nga Mbretëria e Bashkuar me fluturime të planifikuara dhe çarter, me 85 fluturime të çarteruara në 13 vende të ndryshme./CNA.al

Lajmet e fundit nga