LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkrumbohet bursa historike e Kopenhagës në Danimarkë

16 Prill 2024, 16:08, Kosova & Bota CNA
Shkrumbohet bursa historike e Kopenhagës në Danimarkë
Pamje nga vendi i ngjarjes

Ndërtesa e vjetër historike e bursës së Danimarkës në qendër të Kopenhagës, është përfshirë nga zjarri.

Bursa e shekullit të 17-të është një nga ndërtesat më të vjetra të qytetit, dhe qytetarët u shokuan, teksa panë majën e saj, ikonën e dragoit, duke u shembur nga flakët.

Të gjithë brenda ndërtesës mundën të largoheshin, dhe njerëzit nxituan për të shpëtuar disa nga pikturat historike të saj.

Ministri danez i Kulturës, Jakob Engel-Schmidt, tha se 400 vjet trashëgimi kulturore daneze ishin përfshirë në flakë.

Ndërtesa, që daton në vitin 1625, është një ndërtim guri nga parlamenti i Danimarkës, Folketing, i vendosur në pallatin e vjetër mbretëror të kështjellës Christiansborg. Mediat daneze thanë se sheshi aty pranë ishte duke u evakuuar dhe hyrja kryesore në Christiansborg ishte mbyllur për shkak të tymit.

Bursa e vjetër po rinovohej dhe ishte e mbuluar me skela dhe mbulesa plastike mbrojtëse. Aty aktualisht ndodhet dhoma daneze e tregtisë.

Zejtari vendas, Henrik Grage, tha për TV danez se ishte një ditë tragjike.

"Kjo është Notre-Dame jona," tha ai, duke e krahasuar atë me zjarrin që përfshiu çatinë dhe majën e katedrales në qendër të Parisit pothuajse pesë vjet më parë.

Zjarri i Parisit shpërtheu nën strehën e Notre-Dame më 15 prill 2019, kur u mbulua gjithashtu me skela si pjesë e rinovimeve të gjera. Hetuesit kanë fajësuar ose një qark të shkurtër në elektrikë ose bishtin e cigares së një punonjësi që nuk ishte fikur siç duhet.

Shkaku i zjarrit në Kopenhagë është gjithashtu për momentin i panjohur, por shërbimet e urgjencës thanë se skelat e vështirësuan funksionimin e tyre. Pjesa më e madhe e ndërtesës mendohet se është dëmtuar rëndë nga zjarri, për të cilin zyrtarët thonë se ishte më intensiv rreth kullës së saj./ CNA

 

Lajmet e fundit nga