LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Italia e hapur ndaj sanksioneve për ata që veprojnë kundër Izraelit

15 Prill 2024, 18:11, Kosova & Bota CNA
Italia e hapur ndaj sanksioneve për ata që veprojnë kundër
Ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani

Ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani ka deklaruar se vendi i tij është i hapur ndaj sanksioneve të reja për individët e përfshirë në veprime kundër Izraelit.

“Nëse ne kemi nevojë të kemi më shumë sanksione për njerëzit kundër Izraelit, që mbështesin terrorizmin, Hamasin, është e mundur ta bëjmë këtë”, tha Tajani për agjencinë e lajmeve Reuters.

Por ai shton se vendet e G7, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, SHBA dhe Britania e Madhe, do të duhet të jenë shumë seriozë dhe të punojnë të gjithë së bashku.

Vërejtjet e tij pasojnë një telefonatë me udhëheqësit e G7 të dielën, të cilët u takuan për të ritheksuar mbështetjen e tyre ndaj Izraelit pasi Irani lëshoi ??më shumë se 300 raketa dhe dronë në Izrael./ CNA

Lajmet e fundit nga