LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Spanjë/ Kryhet për herë të parë operacioni robotik i zemrës

15 Prill 2024, 09:34, Kosova & Bota CNA
Spanjë/ Kryhet për herë të parë operacioni robotik i
Mjekët në Spanjë

Për herë të parë në Spanjë, robotika është përdorur në kirurgjinë e zemrës te fëmijët dhe adoleshentët, raporton "Euronews". 

Të hënën, mjekë nga dy spitale të ndryshme në Barcelonë operuan duke përdorur këtë teknikë më të fundit te dy adoleshentë që vuajnë nga sëmundje të lindura të zemrës. 

Deri më tani, kjo lloj procedure për pacientët e rinj përfshinte operacion në zemër të hapur, që do të thotë se kirurgu duhet të bëjë një prerje në gjoksin e subjektit. 

Kirurgjia robotike e zemrës nga ana tjetër është më pak invazive, duke reduktuar kohën e rikuperimit pas operacionit dhe ndikimin estetik.

Mjekët bëjnë prerje të vogla në kraharorin e pacientit, duke i lejuar ata të fusin një kamerë në zemër për të parë zonën e kirurgjisë dhe cilat instrumente nevojiten për të kryer operacionet.

Vitin e kaluar, mjekët spanjollë kryesuan gjithashtu rrugën duke përfunduar transplantin e parë të mushkërive në botë të kryer tërësisht nga një robot, i cili nuk kërkon më thyerjen e brinjëve të pacientit.

Operacionet robotike të zemrës janë të kufizuara në madhësinë dhe moshën e fëmijëve, pasi instrumentet e përfshira janë krijuar për të rriturit, në të cilat ato përdoren zakonisht.

Nëse është e suksesshme, ndërhyrja kirurgjikale shpesh mund të rivendosë shumicën ose të gjithë funksionin normal të zemrës./CNA 

Lajmet e fundit nga