LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Heroi që u përball me vrasësin në Sidney/ Kërkesa për autoritetet australiane

15 Prill 2024, 13:35, Kosova & Bota CNA
Heroi që u përball me vrasësin në Sidney/ Kërkesa
Damien Guerot

Një shtetas francez, Damien Guerot, është identifikuar si heroi viral i "Bollard Man", i cili u përpoq të ndalonte vrasësin gjatë sulmit të tij me thikë të shtunën në një qendër tregtare të Sydney-t. 

I armatosur me një thikë të gjatë, Cauchi vrau gjashtë persona dhe plagosi 12 të tjerë përpara se të qëllohej për vdekje nga një oficer policie. Akti i tij i pakuptimtë i dhunës ka tmerruar vendin.

Skena e Guerot me një bluzë të bardhë duke u përballur me Cauchi në një shkallë lëvizëse është bërë virale në rrjet. Mediat lokale raportuan se ai ishte përpjekur të ndalonte Cauchi-n që të përparonte në një zonë për lojëra për fëmijë aty pranë.

"Ne sapo e pamë atë duke ardhur, ne po mendonim, ne duhet të përpiqeshim ta ndalonim atë", tha zoti Guerot në një intervistë me rrjetin televiziv australian "Channel Seven" të dielën.

Në të njëjtën kohë, komentet kanë qarkulluar në mediat sociale duke nxitur mbështetjen për "Bollard Man" - njerëzit e quajnë atë një legjendë, një hero, duke thënë se ai meriton një medalje, para forma të tjera mirënjohjeje.

Guerot është me një vizë pune në Australi që do të skadojë pas disa muajsh, raportoi "Seven Network". Tashmë ka thirrje që atij t'i jepet shtetësia australiane./CNA 

Lajmet e fundit nga