LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit/ Sunak: Një përshkallëzim i pamatur dhe i rrezikshëm

15 Prill 2024, 17:00, Kosova & Bota CNA
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit/ Sunak: Një përshkallëzim i pamatur
Rishi Sunak

Kryeministri Rishi Sunak po bën një deklaratë në Dhomën e Komunave për sulmin në Iran.

Ai e përshkruan atë si një përshkallëzim të pamatur dhe të rrezikshëm dhe se breshëria e raketave dhe dronëve u lëshuan në mënyrë të paprecedentë.

Ai thotë se Irani u përpoq të zhyste Lindjen e Mesme në një krizë të re.

Sunak është shprehur se pasojat në Lindjen e Mesme, nëse Irani do të kishte sukses me sulmin e tij ndaj Izraelit, do të ishin katastrofike.

Kryeministri ka përgëzuar pilotët që rrëzuan raketat dhe rrezikuan jetën e tyre si dhe RAF për rolin e saj në ndihmën e një operacioni të udhëhequr nga SHBA për të penguar sulmet iraniane.

Ai thotë se forcat britanike ishin në gjendje të shkatërronin dronët dhe së bashku ata ishin në gjendje të kapnin pothuajse të gjitha raketat. Sunak thotë se forcat e Mbretërisë së Bashkuar ishin gjithashtu në gjendje të siguronin informacion mbikqyrje për aleatët.

"Me këtë sulm Irani ka treguar edhe një herë ngjyrat e tij të vërteta," vazhdon Sunak, duke thënë se Irani synon të krijojë kaos në oborrin e shtëpisë së tij, në destabilizimin e mëtejshëm të Lindjes së Mesme.

"Qëllimi ynë është të mbështesim stabilitetin dhe sigurinë, sepse është e drejtë për rajonin dhe ka një efekt të drejtpërdrejtë në sigurinë tonë," ka thënë Sunak.

"Ne po punojmë me aleatët për de-përshkallëzimin dhe për të parandaluar gjakderdhjen e mëtejshme.”

Sunak gjithashtu i kujton Parlamentit se vendet e G7 janë të bashkuara në dënimin e tyre.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar është shprehur se së shpejti do të flasë me kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanyahu për të shprehur solidaritetin me Izraelin përballë këtij sulmi dhe për të diskutuar se si mund të parandalojnë përshkallëzimin e mëtejshëm. Ai shton se të gjitha palët “duhet të tregojnë përmbajtje”./ CNA

Lajmet e fundit nga