LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Danimarka, nivel të ri pagash/ Pagesat për barinjtë, mbi 4 mijë euro në muaj

15 Prill 2024, 15:48, Kosova & Bota CNA
Danimarka, nivel të ri pagash/ Pagesat për barinjtë, mbi 4
Foto ilustruese

Danimarka ka vendosur një nivel të ri pagash për barinjtë e huaj dhe menaxherët e fermave që duan të hyjnë në vend për qëllime pune në sektorin bujqësor.

Duke bërë të ditur lajmin, Agjencia Daneze për Rekrutim dhe Integrim Ndërkombëtar (SIRI) tha se niveli i ri i pagave për barinjtë dhe menaxherët e fermave vjen pas Marrëveshjes Bujqësore të arritur midis 3F dhe GLS-A, raporton "SchengenVisaInfo".

Marrëveshja e re kolektive hyn në fuqi nga 1 marsi 2024 dhe të gjitha aplikimet e dorëzuara për barinjtë dhe menaxherët e fermave në ose pas datës 12 prill 2024, do të vlerësohen në bazë të nivelit të ri të pagës.

Në përputhje me marrëveshjen e sapoarritur, paga e ofruar për barinjtë duhet të plotësojë standardet e mëposhtme për t'u lëshuar leje qëndrimi dhe pune:

-Nga 1 marsi 2024: një minimum prej 4,236,82 eurosh në muaj.

-Nga 1 qershori 2024: një minimum prej 4,314,80 eurosh në muaj.

Nëse paga mujore për barinjtë është si më sipër, duke përfshirë ose përjashtuar kontributet e pensionit, do të konsiderohet se korrespondon me standardet daneze./CNA 

Lajmet e fundit nga