LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërojnë shkencëtarët/ Një lloj i rrallë shpërthimi hapësinor mund të zhdukë jetën në Tokë

2 Nëntor 2023, 17:29, Kosova & Bota CNA
Paralajmërojnë shkencëtarët/ Një lloj i rrallë
Shkencëtarët kanë paralajmëruar se një lloj i rrallë shpërthimi hapësinor i njohur si kilonova mund të zhdukë jetën në Tokë

Ekziston një kërcënim i keq nga hapësira që në fakt i ka rrënjët në shkencë.

Shpërthimi kozmik ka potencialin për të zhdukur jetën në Tokë për 'mijëra vjet', ka paralajmëruar një studim i ri, shkruan Daily Mail.

Një kilonova (shpërthimi kozmik) ndodh kur dy yje neutron ose një yll neutron dhe një vrimë e zezë përplasen dhe bashkohen, duke prodhuar një shpërthim rrezesh gama që zgjat vetëm disa sekonda.

“Ne zbuluam se nëse një bashkim i yjeve neutrone do të ndodhte brenda rreth 36 vite dritë të Tokës, rrezatimi që rezulton mund të shkaktojë një ngjarje në nivelin e zhdukjes,” tha për Space Haille Perkins, një shkencëtare në Universitetin e Illinois Urbana.

Së pari është e rëndësishme të theksohet se rreziku i një shpërthimi të tillë që të ndodhë brenda asaj distancë është shumë i ulët, yjet neutron më të afërt të njohur janë më shumë se 400 vite dritë nga planeti ynë.

Por arsyeja që mund të zhdukë njerëzimin, thonë shkencëtarët, është sepse lloji i rrezatimit të shkaktuar nga rrezet gama mbart energji të mjaftueshme për të hequr elektronet nga atomet në një proces të quajtur jonizimi. 

Sapo rrezet të arrijnë tek ne, ato mund të shkatërrojnë shtresën e ozonit të Tokës dhe të na ekspozojnë ndaj  dozave vdekjeprurëse të rrezatimit ultravjollcë nga dielli për mijëra vjet.

Megjithatë, shpërthimi do të duhej të ndodhte brenda 36 viteve drite nga planeti ynë që rrezet gama të shtriheshin aq larg./ CNA

Lajmet e fundit nga