LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

 “Situata shumë e komplikuar në Izrael”/ Biden, thirrje për armëpushim

2 Nëntor 2023, 07:53, Kosova & Bota CNA

 “Situata shumë e komplikuar në Izrael”/ Biden,

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka bërë thirrje për një armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit për të lejuar lirimin e pengjeve.

"Unë mendoj se ne kemi nevojë për një armëpushim. Një armëpushim do të thotë të japësh kohë për të nxjerrë të burgosurit jashtë," tha ai.

Shtëpia e Bardhë më vonë sqaroi se presidenti po i referohej ndihmës humanitare dhe 240 pengjeve që mbaheshin nga Hamasi.

Biden tha se situata është tepër e komplikuar si për izraelitët ashtu edhe për botën myslimane.

"Unë kam mbështetur një zgjidhje me dy shtete; e kam thënë që në fillim," shtoi ai. "Fakti i çështjes është se Hamasi është një organizatë terroriste”, ka thënë Biden./ CNA

Lajmet e fundit nga