LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bullgaria dëbon gazetarin rus/ E sheh kërcënim sigurie

1 Nëntor 2023, 17:58, Kosova & Bota CNA
Bullgaria dëbon gazetarin rus/ E sheh kërcënim sigurie
Ndërtesa e Shtëpisë së Partisë në Sofje, Bullgari

Bullgaria ka dëbuar një gazetar rus. Shkak për dëbimin e gazetarit janë  pretendimet e ngritura për të në lidhje me aktivitete që paraqisnin kërcënim për sigurinë e vendit.

Sipas Agjencisë për Sigurinë Kombëtare, Alexander Gatsakut, korrespodentit të gazetës ruse “Rossiyskaya Gazeta”, i është hequr e drejta e qëndrimit dhe i është ndaluar hyrja në Bullgari dhe shtetet tjera të Bashkimit Evropian.

Gatsak u thirr në shtator për ta pranuar urdhrin e dëbimit, dhe nuk u shfaq por u strehua në Ambasadën ruse në Sofje, raporton AP.Agjencia ka kërkuar ndihmën e Ministrisë së Jashtme që gazetari të largohet nga vendi./ CNA

Lajmet e fundit nga