LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sëmundja vdekjeprurëse viktoriane bën një rikthim të tmerrshëm

1 Nëntor 2023, 22:09, Kosova & Bota CNA
Sëmundja vdekjeprurëse viktoriane bën një rikthim të
Zonat në të gjithë Zimbabvenë janë goditur nga sëmundja vdekjeprurëse

Rastet e dyshuara të kolerës kanë arritur pothuajse në 6,000 në Zimbabve , pasi sëmundja e tmerrshme që pllakosi Londrën Viktoriane kërcënon një rikthim, raporton The Mirror.

Sëmundja përhapet përmes ujit të ndotur dhe mund të shkaktojë të vjella dhe diarre ekstreme para vdekjes. 

Zyrtarët në Zimbabve e kanë etiketuar shpërthimin e tyre të fundit si 'shkatërrues' me 123 vdekje të dyshuara dhe 43 vdekje të konfirmuara që nga 29 tetori.

Drejtori i Organizatës Shëndetësore të Afrikës, Simbarashe Sande Chifeya, tha për mediat se duhet të ketë 'një ndjenjë urgjence dhe vendosmërie' sepse situata është 'e rëndë'. 

Ai shtoi: “Përhapja e kolerës vazhdon të shkaktojë kërdi në Zimbabve. Ne i bëjmë thirrje të gjithëve që të ndërmarrin veprime të menjëhershme duke zbatuar masa parandaluese dhe duke mbështetur përpjekjet tona të ndihmës. Turistët duhet të jenë tepër vigjilentë ose të shmangin zonat e shpërthimit.”

Kur sëmundja goditi Britaninë në 1832, 52,000 njerëz vdiqën mes një vale kaosi dhe paniku nga vdekjet e përhapura. Një shpërthim i dytë goditi në 1848 që la të vdekur 53,000 njerëz të tjerë, tregojnë statistikat nga Arkivi Kombëtar. Mjekët më vonë e lidhën shpërthimin me mungesën e higjienës ose të sistemit të duhur të ujërave të zeza që çuan në ujë të infektuar.

Zyrtarët në Zimbabve tani po u bëjnë thirrje njerëzve që të ndjekin disa metoda për të shpëtuar jetën për të eliminuar disa nga shkatërrimet e kolerës./ CNA

Lajmet e fundit nga