LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Oligarku rus Kuzmichev vihet nën hetim zyrtar në Francë

1 Nëntor 2023, 21:21, Kosova & Bota CNA
Oligarku rus Kuzmichev vihet nën hetim zyrtar në Francë
Alexey Kuzmichev

Gjykatësit hetues francezë të mërkurën vunë nën hetim zyrtar manjatin rus Alexey Kuzmichev, tha një burim në zyrën e prokurorisë financiare sipas Reuters.

Kuzmichev, i cili ishte mbajtur për t'u marrë në pyetje që nga e hëna, u vu nën hetim zyrtar mbi akuzat për pastrim të të ardhurave nga evazioni fiskal, pastrim parash dhe punë të fshehura, tha burimi.

Një avokat i Kuzmichev nuk pranoi të komentojë.

Ndërsa zyra e prokurorisë financiare kishte kërkuar që Kuzmichev të vendosej në paraburgim, ai do të lirohet nën mbikëqyrjen gjyqësore, tha burimi.

Kërkimet u kryen të hënën në shtëpinë e Kuzmichev në Paris dhe në rajonin e Mesdheut Var si pjesë e hetimit.

Vendosja nën hetim zyrtar në Francë nuk nënkupton fajësi ose domosdoshmërisht të çojë në gjyq, por tregon se autoritetet gjyqësore konsiderojnë se çështja ka mjaftueshëm për të vazhduar hetimin.

Mund të duhen vite përpara se hetime të tilla ose të dalin në gjyq ose të mbyllen.

Agjentët doganorë francezë vitin e kaluar sekuestruan jahtin 27 metra të oligarkut "La Petite Ourse", si pjesë e sanksioneve nga Bashkimi Evropian për lidhjet e tij me Presidentin Vladimir Putin.

Ky veprim ndezi një betejë ligjore midis autoriteteve dhe Kuzmichev, një nga bashkëthemeluesit e Alfa Bank të Rusisë, i cili shiti aksionet e tij pas shpërthimit të luftës në Ukrainë./ CNA

Lajmet e fundit nga