LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Putini e nënshkruan ligjin për tërheqjen e Rusisë nga Traktati i Ndalimit të Testeve Bërthamore

2 Nëntor 2023, 17:15, Kosova & Bota CNA
Putini e nënshkruan ligjin për tërheqjen e Rusisë nga
Presidenti rus Vladimir Putin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj për tërheqjen e ratifikimit të Traktatit Gjithëpërfshirës për Ndalimin e Testeve Bërthamore (CTBT), sipas uebsajtit të Qeverisë ruse.

Dhoma e ulët dhe e sipërme e legjislaturës ruse miratuan njëzëri masën në tetor përpara se të arrinte në tryezën e Putinit.

Teksti i ligjit u publikua në portalin zyrtar ligjor të Rusisë dhe krijon kuadrin ligjor për të anuluar ratifikimin e traktatit të vitit 1996.

Shtetet e Bashkuara nënshkruan por nuk e ratifikuan traktatin dhe zyrtarët e qeverisë ruse thonë se revokimi i ratifikimit të tyre është për të krijuar barazi në parandalimin bërthamor.

Agjencia e lajmeve TASS e mbështetur nga shteti raportoi se një zëdhënës i Kremlinit tha se ligji nuk do të thotë se Rusia do të rifillojë testet bërthamore.

Muajin e kaluar, qeveria ruse kreu stërvitje që simuluan një sulm bërthamor për të "kontrolluar nivelin e gatishmërisë së organeve të komandës ushtarake, si dhe aftësitë e udhëheqjes dhe personelit operacional".

Testet përfshinin lëshime raketash nga bombarduesit TU-95MS, lëshime raketash nga një nëndetëse bërthamore dhe lëshim raketash balistike ndërkontinentale nga afër Moskës kundër një objektivi 3600 milje larg në lindjen e largët të Rusisë./ CNA

Lajmet e fundit nga