LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Polici vrau 16-vjeçarin rom/ I gjithë komuniteti "në këmbë", përshkallëzojnë protestat në Selanik

8 Dhjetor 2022, 13:12, Kosova & Bota CNA

Polici vrau 16-vjeçarin rom/ I gjithë komuniteti "në

Protestat e dhunshme shpërthyen në qytetin e Selanikut në Greqi, kur më 5 dhjetor një oficer policie qëlloi një adoleshent rom pasi ai dyshohet se mbushi automjetin e tij në një pikë karburanti dhe u largua pa paguar.

Në 24 orët e fundit, grupet rome janë përfshirë në një sërë fatkeqësish dhe incidentesh duke protestuar për plagosjen e rëndë të një 16-vjeçari nga një polic pas një ndjekjeje në Diavata të Selanikut, duke synuar bizneset dhe pronat e njerëzve që nuk kanë asgjë për të. 

16-vjeçari u dërgua në spital ku po trajtohej në gjendje të rëndë.

Policia tha se efektivi që dyshohet se ka qëlluar djalin është arrestuar dhe pezulluar nga detyra.

Në këtë kuadër, synimi i romëve është që të bëjnë një tubim të madh në Selanik ditën e premte, ditën kur pritet të falet polici 32-vjeçar.

Nga ana tjetër kushëriri i 16-vjeçarit, ka deklaruar se “do ta marrim ligjin në dorë” në rast se polici nuk ndëshkohet.

Në të njëjtën kohë shqetësues është informacioni se romët kanë vënë disa herë fëmijë të mitur si “pararoje” për të mos pasur asnjë reagim nga forcat e policisë./CNA.al

Lajmet e fundit nga