LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Gazetarët dhe redaktorët e "The New York Times" lënë punën/ Grevë 1-ditore për rritje pagash

8 Dhjetor 2022, 13:03, Kosova & Bota CNA

Gazetarët dhe redaktorët e "The New York Times"

Që nga dita e djeshme gazetarët dhe redaktorët e së përditshmes "The New York Times" filluan një grevë njëditore të enjten, duke thënë se bisedimet midis sindikatës së tyre dhe kompanisë ishin zvarritur dhe kishin treguar përparim të kufizuar.

Kontrata midis "The Times" dhe "The New York Times Guild" skadoi në mars 2021 dhe që atëherë janë mbajtur rreth 40 seanca negocimi. Negociatorët nuk kanë arritur në një marrëveshje për pagat, përfitimet shëndetësore dhe të pensionit, dhe çështje të tjera.

Më shumë se 1,100 punonjës nënshkruan një premtim për grevë për 24 orë. Sindikata që negocion kontratën, e cila është pjesë e "NewsGuild of New York", përfaqëson rreth 1450 punonjës në redaksi, reklamë dhe fusha të tjera të kompanisë. Më shumë se 1800 njerëz punojnë në redaksinë e "The Times".

Në një deklaratë të mërkurën në mbrëmje, sindikata akuzoi "The Times" për pazare me keqbesim.

"Propozimi i tyre i pagave ende nuk arrin të përmbushë momentin ekonomik, duke mbetur shumë pas inflacionit dhe normës mesatare të rritjes së pagave në SHBA," tha sindikata në njoftimin e saj./CNA.al

Lajmet e fundit nga