LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndahet nga jeta Mary Cleave, gruaja e parë që fluturoi në anijen kozmike të NASA-s

1 Dhjetor 2023, 11:27, Kosova & Bota CNA
Ndahet nga jeta Mary Cleave, gruaja e parë që fluturoi në anijen
Mary Cleave

Mary Cleave, astronautja e NASA-s, e cila në vitin 1989 u bë gruaja e parë që fluturoi në një mision të anijes kozmike pas fatkeqësisë Challenger, ka vdekur në moshën 76-vjeçare, njoftoi ditën e djeshme agjencia hapësinore.

"Jam i trishtuar që kemi humbur xhaketën Dr. Mary Cleave, astronauten e anijes, veteranten e dy fluturimeve hapësinore dhe gruan e parë që drejtoi Drejtorinë e Misionit të Shkencës si administratore e asociuar," tha në një deklaratë administratori i NASA-s, Bob Cabana.

Cleave, sipas deklaratës, ishte një vendase në Great Neck, Nju Jork. Ajo studioi shkencat biologjike në Universitetin Shtetëror të Kolorados përpara se të vazhdonte të fitonte masterin e saj në ekologjinë mikrobiale dhe doktoraturën në inxhinieri civile dhe mjedisore nga Universiteti Shtetëror të Utah.

Ajo u zhvendos përfundimisht për të punuar në selinë e NASA-s në Uashington, në vitin 2000, duke u bërë gruaja e parë që mban ndonjëherë titullin e administratorit të asociuar për Drejtorinë e Misionit Shkencës të NASA-s, roli kryesor që mbikëqyr programet kërkimore të agjencisë hapësinore.

Në atë rol, Cleave "udhëzoi një sërë programesh kërkimore dhe eksplorimi shkencor për planetin Tokë, motin hapësinor, sistemin diellor dhe universin", sipas NASA-s.

Ajo u tërhoq nga NASA në vitin 2007, duke zgjedhur të angazhohej në punë vullnetare dhe të inkurajonte gratë e reja që t'u bashkoheshin kërkimeve shkencore./CNA

Lajmet e fundit nga