LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Komisioni Evropian merr vendimin/ Linja ajrore që ndalohet të fluturojë mbi BE-në

1 Dhjetor 2023, 08:52, Kosova & Bota CNA
Komisioni Evropian merr vendimin/ Linja ajrore që ndalohet të
Foto ilustruese

Komisioni Evropian ka shtuar linjën ajrore irakiane, Fly Baghdad, në listën e linjave ajrore të ndaluara në zonën e BE-së, pas rekomandimit të Agjencisë Evropiane të Sigurisë së Aviacionit, raporton "Shengenviza.info".

Fly Baghdad është një nga 129 linjat ajrore që janë të ndaluara të kalojnë hapësirën ajrore të vendeve të BE-së. Në detaje, 101 janë linja ajrore të certifikuara në 15 shtete në mbarë botën, të cilat u ndaluan për shkak të mbikëqyrjes së pamjaftueshme të sigurisë nga autoritetet e aviacionit të këtyre shteteve.

Disa 22 linja ajrore të tjera të certifikuara në Rusi janë gjithashtu të ndaluara, ndërsa gjashtë linja ajrore gjithashtu nuk lejohen të fluturojnë në qiellin e BE-së, përkatësisht:

Dy kompani të tjera u nënshtrohen kufizimeve operative dhe mund të fluturojnë drejt BE-së vetëm duke përdorur lloje të veçanta avionësh: Iran Air (Iran) dhe Air Koryo (Koreja e Veriut).

Përditësimi i djeshëm i Listës së Sigurisë Ajrore të BE-së bazohet në mendimin unanim të ekspertëve të sigurisë së aviacionit të shteteve anëtare, të cilët u takuan në Bruksel më 14 deri më 16 nëntor 2023, duke mbledhur Komitetin e BE-së për Sigurinë Ajrore.

Ky Komitet kryesohet nga Komisioni Evropian me mbështetjen e EASA. Vendimet sipas Listës së Sigurisë Ajrore të BE-së bazohen në standardet ndërkombëtare të sigurisë, veçanërisht standardet e dekretuara nga Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil (ICAO).

Fly Baghdad, e cila është e vendosur në kryeqytetin irakian, nuk ka kryer fluturime drejt BE-së në muajt e fundit, me përjashtim të disa fluturimeve për në Turqi./CNA

Lajmet e fundit nga