LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Thyhen" kushtet e armëpushimit/ Shpërthime dhe të shtëna në Rafah, 6 persona të vrarë

1 Dhjetor 2023, 07:54, Kosova & Bota CNA
"Thyhen" kushtet e armëpushimit/ Shpërthime dhe të
Foto ilustruese

Pak para përfundimit të afatit të marrëveshjes për armëpushim ka rinisur lufta mes Izraelit dhe Palestinës.

Sipas "BBC", shpërthime dhe të shtëna ka pasur në Rafah, ku kanë mbetur 6 persona të vrarë, palestinezë.

Ushtria izraelite rifilloi operacionet luftarake, duke akuzuar Hamasin për shkeljen e kushteve të armëpushimit të përkohshëm.

Pak para përfundimit të armëpushimit, sirenat u dëgjuan në jug të Izraelit dhe ushtria izraelite tha se kishte kapur një raketë të lëshuar nga Gaza.

Ministria e Brendshme e drejtuar nga Hamasi tha se zona të shumta ishin goditur nga sulmet ajrore izraelite.

Armëpushimi çoi në lirimin e më shumë se 100 pengjeve që mbaheshin në Gaza, por rreth 140 mbeten në robëri.

Rifillimi i luftës do të përkeqësojë krizën humanitare në vend, mes mungesës së furnizimeve thelbësore./ CNA

Lajmet e fundit nga