LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I kërkuar në disa shtete për trafik droge/ Kapet mafiozi, pjesë e rrjetit të Ndragheta-s

1 Dhjetor 2023, 11:20, Kosova & Bota CNA
I kërkuar në disa shtete për trafik droge/ Kapet mafiozi,
Foto ilustruese

Një i arratisur nga autoritetet italiane i lidhur me rrjetin mafioz “Ndrangheta” është arrestuar në Kolumbi pas operacionit të Interpol-it kundër Ndragheta-s.

Massimo Gigliotti, 55 vjeç, kërkohej ndërkombëtarisht nga autoritetet italiane për trafik të sasive të mëdha të kokainës nga Amerika e Jugut në Evropë.

Autoritetet kishin njoftuar homologët e tyre në Brazil, Kolumbi, Republikën Domenikane, Panama dhe Venezuelë në lidhje me hetimet dhe kërkimin e 55-vjeçarit.

Gigliotti u arrestua nga Policia e Kolumbisë, pasi oficerët e Departamentit Operativ Hetimor të Karabinierëve në Bolonja analizuan dhe qarkulluan informacione nga EUROPOL. Ata bashkëpunuan me njësitë I-CAN dhe INTERPOL në Lyon, me mbështetjen e një oficeri italian në Kolumbi./ CNA

Lajmet e fundit nga