LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Kosova është Amerikë”/ Rama: Serbia nuk bën dot luftë

9 Qershor 2023, 18:39, Kosova & Bota CNA

“Kosova është Amerikë”/ Rama: Serbia nuk bën dot

Kosova dhe Serbia ende nuk kanë gjetur një zgjidhje për të ulur tensionet mes tyre. Megjithatë kryeministri Edi Rama tha se nuk do të ketë një përshkallëzim të situatës.

Në një intervistë për mediat në Kosovë, Rama deklaroi se Serbia nuk mund të bëj luftë me Kosovën, pasi pretendon se Kosova është Amerikë.

“Kjo është gjëja e fundit që unë imagjinoj. Ka një fjalë që thotë kurrë mos thuaj kurrë, por unë dua të them kurrë. Për faktin se kush do luftojë në Kosovë? Do luftojë Serbia me Amerikën? Kosova është Amerikë. Sa për dijeni të atyre që kanë harruar, Kosova nuk është ende tërësisht sovrane për sa kohë ka një ushtri të terë të huaj në territorin e vet, dhe për sa kohë nuk është e njohur ndërkombëtarisht nga të gjithë. Kështu që, çfarëdo të bëjë Serbia, do të sulmojë Amerikën?”, theksoi kryeministri./ CNA.al

Lajmet e fundit nga