LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha nuk i ndahet Rusmalit/ Ka urrejtje se është shkarkuar për korrupsion

9 Qershor 2023, 12:32, Kosova & Bota CNA

Berisha nuk i ndahet Rusmalit/ Ka urrejtje se është shkarkuar për

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka drejtuar gishtin ish-zëvendëskryeministrit Ilir Rusmali, duke e quajtur ashtu si herën e shkuar një kriminel elektoral.

Berisha e ka akuzuar se ka injoruar dokumentet që faktojnë proceset antiligjore në 14 maj duke thënë se e bën këtë se ka urrejtje se është shkarkuar për korrupsion.

Në një seancë që ka vazhduar gjer në 6 të pasdites, provat filmike të pakundërshtueshme janë paraqitur përpara KAS-it, i cili siç del, kryesohet nga një kriminel i vërtetë elektoral.

Pra, një proces antiligjor i faktuar me dokumente zyrtare, të marrë nga kamerat e qendrave të votimit, faktohet se është zhvilluar në shkelje flagrante të ligjit dhe të fshehtësisë së votës, injorohet nga një person që ka urrejtje në çdo qelizë të trupit të tij sepse është shkarkuar nga zëvendëskryeministër dhe ministër i Drejtësisë për shkak të korrupsionit. Ai nuk meriton, ai e ka vendin aty ku duhet të jetë çdo kriminel elektoral. Ju i keni ndjekur ndoshta dje, nga salla e KAS-it, në çdo qendër votimi, gjatë gjithë ditës, operatorët shkelnin ligjin elektoral, kontrollonin votën e zgjedhësve. Votimi në Elbasan ka kulmuar kur janë lejuar të votojnë edhe fëmijë në moshën 10-vjeçare dhe kjo është e filmuar. Pra, në qendrën e dytë më të madhe të vendit, de facto nuk është votuar”, tha Berisha në deklaratën e tij.

Ndërkohë që kujtojnë se opozita dështoi në zgjedhjet e 14 majit pasi arriti të merrte vetëm 7 bashki në të gjithë Shqipërinë dhe shumicën e mori Partia Socialiste./ CNA

Lajmet e fundit nga