LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zelensky: Rusët po qëllojnë mbi ekipet e shpëtimit në zonat e përmbytura

8 Qershor 2023, 08:13, Kosova & Bota CNA
Zelensky: Rusët po qëllojnë mbi ekipet e shpëtimit në
Volodymyr Zelensky

Forcat ruse kanë qëlluar mbi ekipet e shpëtimit ukrainas duke u përpjekur të arrijnë në zonat e përmbytura në rajonin Kherson që janë nën kontrollin rus, tha të mërkurën presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ekipet e shpëtimit po përpiqen të evakuojnë mijëra njerëz në zonën e përmbytjeve të digës së pushtuar nga Rusia dhe hidrocentralit Nova Kakhovka, i cili u sulmua të marten.

"Kur forcat tona përpiqen t'i nxjerrin banorët, ata qëllohen nga pushtuesit nga distanca," tha Zelensky për "Bild". "Sapo ndihmësit tanë përpiqen t'i shpëtojnë, ata qëllohen kundër tyre. Ne nuk do të mund t'i shohim të gjitha pasojat deri në disa ditë nga tani, kur niveli i përmbytjeve të jetë ulur."

Të mërkurën, një vullnetar që merr pjesë në përpjekjet e shpëtimit në Kherson i tha "CNN" se vullnetarët përballen me granatimet ruse në pothuajse çdo fluturim.

"Sigurisht që është jashtëzakonisht e rrezikshme," tha Roman Skabdrakov nga Grupi Vullnetar Kaiman.

Shkatërrimi i digës dhe përmbytjet e mëvonshme detyruan më shumë se 1800 njerëz të largoheshin nga shtëpitë e tyre, u përmbytën mijëra hektarë tokë bujqësore, ndërsa nga ana tjetër zyrtarët të lartë e kanë quajtur këtë një katastrofë mjedisore.

Kievi dhe Moska kanë shkëmbyer akuza për shkatërrimin e digës, pa dhënë prova konkrete. Diga ishte e pushtuar nga Rusia në kohën e shembjes së saj.

Nuk është ende e qartë nëse diga është sulmuar qëllimisht apo nëse thyerja ishte rezultat i dështimit strukturor./ CNA.al

Lajmet e fundit nga