LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tregtia mes Kinës dhe Rusisë në rritje/ Eksportet në rritje në vitin 2023

8 Qershor 2023, 08:19, Kosova & Bota CNA

Tregtia mes Kinës dhe Rusisë në rritje/ Eksportet në rritje

Tregtia dypalëshe midis Rusisë dhe Kinës arriti në më shumë se 93.8 miliardë dollarë nga janari në maj të vitit 2023, një rritje prej 40.7% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, treguan të dhënat nga Administrata e Përgjithshme e Doganave të Kinës.

Të dhënat e publikuara të mërkurën treguan gjithashtu se eksportet e Kinës në Rusi kanë arritur në 42.96 miliardë dollarë që nga janari 2023, një rritje prej 75.6% krahasuar me vitin 2022. Numrat e vlerave totale tregtare dhe totalit të eksporteve kanë parë kërcimet e tyre më të mëdha që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, me Rusinë duke u bërë partneri tregtar i Kinës me rritjen më të shpejtë në botë.

Rusia është goditur nga sanksione të pashembullta perëndimore që kur pushtoi Ukrainën dhe është përjashtuar nga pjesa më e madhe e ekonomisë globale.

Por Kina, e cila nuk ka vendosur asnjë sanksion, ka zbutur gjendjen ekonomike të Kremlinit, duke zbutur ndikimin e dëbimit të tij nga sistemi financiar global.

Tregtia midis Kinës dhe vendeve apo rajoneve të tjera ka rënë kryesisht në krahasim me vitin e kaluar.

Lajmet e fundit nga